Istnieje wiele typów systemów informatycznych, które składają się z określonych elementów i zajmują się konkretnym zakresem działań. Jednym z typów systemu informatycznego, z którego korzystają firmy i przedsiębiorstwa, jest tak zwany system ERP. Poszczególne programy ERP oferują rozwiązania dla procesów sprzedażowych przedsiębiorstwa, księgowości, finansów, produkcji oraz kadr. Dane programy komputerowe dla poszczególnych przedsiębiorstw posiadają określony zakres funkcji, który jest dostosowany do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Systemy informatyczne najczęściej składają się z osobnych modułów, czyli z niezależnych, ale współpracujących ze sobą aplikacji. Oferowaniem rozwiązań informatycznych oraz wdrażaniem systemów dla różnego rodzaju przedsiębiorstw zajmują się integratory systemów informatycznych, czyli określone firmy informatyczne.
Czym jest oprogramowanie
Oprogramowanie jest jednym z elementów systemów informatycznych, które pomagają w funkcjonowaniu wielu firm i przedsiębiorstw. Oprogramowanie jest to ogół informacji, które występują w postaci instrukcji przeznaczonych do komputera, aby realizować określone funkcje. Łatwo się domyślić, że tworzeniem oprogramowania zajmują się programiści, a samo oprogramowanie podlega prawom autorskim. Oprogramowanie jest udostępniane do użytku na zasadzie licencji. Głównym celem oprogramowania jest przetwarzanie danych w określonym przez programistę celu. Oprogramowanie jest jedną ze składowych systemów informatycznych, których tworzeniem zajmują się specjalne firmy informatyczne. Poszczególne oprogramowania służą różnym celom, a tworzy się je za pomocą specjalnych języków programowania z wykorzystaniem algorytmów. Wdrażaniem odpowiedniego oprogramowania dla firm oraz przedsiębiorstw zajmują się firmy informatyczne oferujące szeroki zakres usług dotyczących systemów informatycznych wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem.
Przed 1989 rokiem nie było prywatnych
Sytuacja gospodarcza pod 1989 roku nastąpiła ogromnej zmianie. Przed 1989 rokiem nie było prywatnych przedsiębiorstw tylko i wyłącznie firmy państwowe. Firmy te były kierowane przez państwo, to ono ustalało wielkość produkcji oraz ustala potem ich ceny rynkowe. Przed 1989 rokiem firmy i cała dokumentacja byłą prowadzona w księgach na papierze. Zjawisko komputeryzacji przedsiębiorstw nastąpiło dopiero po 2000 roku, w momencie, gdy komputery stawały się znacznie bardziej popularne, a ich ceny szły w dół przez co więcej ludzi mogło sobie na nie pozwolić. Oprogramowanie dla firm bardzo pomogły przedsiębiorstwom, a ich prowadzenie stało się łatwiejsze. Wszystko to zawdzięczamy łatwym, intuicyjnym interfejsom i nieskomplikowanej konstrukcji programów. Programy dla firm stanowi ułatwienie prowadzenia magazynu oraz sprzedaży. Programy dla logistyki są jednymi z wielu specjalistycznych programów komputerowych, które ułatwiają bardzo prowadzenie firmy. Programy dla firm zastępują stosy ksiąg, które stosowano przed rokiem 2000.
Przetwarzanie danych
Przetwarzanie danych jest pojęciem, które pojawia się bardzo często w branży informatycznej, ale nie tylko. Konieczność przetwarzania danych jest obecna w wielu przedsiębiorstwach oraz instytucjach. Co jednak dokładnie oznacza przetwarzanie danych? Mianem przetwarzania danych określa się przekształcanie treści i danych wejściowych za pomocą metody systematycznych operacji, żeby otrzymać wyniki w określonej postaci. Mówiąc inaczej, dane wejściowe są przekształcane w dane wyjściowe za pomocą określonych operacji, których zadaniem jest uzyskanie przewidzianego z góry rezultatu. Można wyróżnić dwa rodzaje przetwarzania danych, to jest numeryczne oraz systemowe. Numeryczne przetwarzanie danych charakteryzuje się tym, że posiada stosunkowo skomplikowane algorytmy oraz niewielkie ilości danych. Natomiast systemowe przetwarzanie danych polega na stosunkowo prostych algorytmach przy dużej ilości danych. Przetwarzanie danych jest wykorzystywane w systemach informatycznych, które wspomagają funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw i instytucji.
Elementy systemów informatycznych
Systemy informatyczne są zbiorem powiązanych ze sobą elementów, które przetwarzają dane używając technik komputerowych do tego celu. Istnieje kilka typów systemów informatycznych, z których korzystają przedsiębiorstwa oraz instytucje, jako pomoc w prawidłowym funkcjonowaniu. Można wyróżnić następujące elementy, z których składają się systemy informatyczne: sprzęt, oprogramowanie, zasoby osobowe, elementy organizacyjne oraz elementy informacyjne. Każdy z tych elementów składowych systemów informatycznych posiada określone zadanie. Wykorzystywanym sprzętem są komputery oraz urządzenia do przechowywania danych oraz te służące do komunikacji między innymi sprzętowymi elementami systemu. Zasoby osobowe oznaczają po prostu ludzi, a elementy organizacyjne to określone procedury korzystania z systemu. Zaś oprogramowanie systemu jest wdrażane przez odpowiednie firmy informatyczne i jest dopasowane do używanego sprzętu. Ostatnią składową systemu, zwaną elementami informacyjnymi, jest baza danych, z której korzysta się przy tworzeniu konkretnego systemu.
Przeprowadzenie audytu IT
Audyt oznacza zlecenie przeprowadzenia niezależnej oceny danej struktury, organizacji czy projektu firmie z zewnątrz. Istnieje wiele branż, w ramach których przeprowadzane są audyty. Jedną z nich jest branża informatyczna przeprowadzająca audyty IT. Przeprowadzanie audytu z zakresu IT polega na badaniu różnych czynników mających wpływ na działanie systemu informatycznego używanego w danym przedsiębiorstwie. Audyt IT zleca się głównie po to, aby wykryć problemy występujące w systemie i przedstawić propozycje mogące ulepszyć działanie systemu informatycznego. Po wykonaniu audytu przez firmę informatyczną pracodawca otrzymuje raport z przeprowadzonych działań wraz z zaleceniami możliwej poprawy systemu. Zlecenie wykonania audytu IT może przynieść wiele korzyści, ponieważ wskazanie pewnych błędów i niedociągnięć systemu informatycznego pomaga w jego ulepszeniu i pozbywaniu się nieprawidłowości. Podczas przeprowadzania audytu bierze się także pod uwagę opinię pracowników korzystających z systemu, co pozwala ocenić przejrzystość i łatwość użytkowania.